Faydalı Model

///Faydalı Model
Faydalı Model 2018-07-23T12:00:36+00:00
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

FAYDALI MODEL

Faydalı model küçük buluş olarak da adlandırılmaktadır. Faydalı modeller, patentlere uygulanan araştırma ve inceleme aşamaları olmadığı için daha hızlı sonuçlanmakta ve maliyet açısından avantaj sağlamaktadırlar.

Faydalı model 10 yıl süreyle başvuru sahibine buluşu kullanma ve 3.kişlerin izinsiz kullanımını engelleme hakkı sağlamaktadır.

Buluş olan bir ürün için patent başvurusu veya faydalı model başvurusu yapılabilmektedir. Ancak usuller ve bu usuller sonucunda elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler hakkında faydalı model belgesi alınamaz.

Bir ürün için hem marka, hem tasarım hem de faydalı model veya patent tescili alınabilmektedir. Ancak aynı buluş için, birbirinden bağımsız olarak, hem patent, hem faydalı model belgesi alınamaz.

 

FAYDALI MODEL NEDİR?

551 sayılı Patent Haklarının Korunmasına İlişkin KHK uyarınca,

  • Yeni olan,
  • Sanayiye uygulanabilen,

buluşlar faydalı model belgesi verilerek korunur.

Faydalı modellerde, patentlerde aranan “tekniğin bilinen durumunu aşma” kriteri aranmamaktadır.

Faydalı model belgelerine ilişkin açık bir hüküm bulunmadığı ve faydalı model belgelerinin özelliği ile çelişmediği takdirde, patentler için öngörülen hükümler, faydalı model belgeleri için de uygulanmaktadır.

 

NEDEN TESCİL ETTİRMELİYİM?

Faydalı model korumasıyla, faydalı modele konu buluşun, başvuru sahibinin rızası dışında kullanımı engellenebilmektedir.

Tescil edilmemiş buluşlar ise koruma kapsamının dışında kalmakta ve kamunun kullanımına açık hale gelmektedir.

Faydalı model koruması alınmak istenen bir buluşun piyasaya sürülmesinden veya herhangi bir yolla kamunun bilgisine sunulmasından itibaren en geç 1 yıl (12 ay) içerisinde müracaatının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu buluş, kanunen YENİLİK kriterini kaybedeceğinden, tescil edilemeyecek ve kamunun kullanımına açık hale gelecektir.

 

FAYDALI MODEL TESCİLİ NASIL YAPILIR?

Faydalı model tescili yeni ve sanayiye uygulanabilir buluşlara verildiğinden, faydalı model müracaatında bulunmadan önce ön araştırma yaptırmak yerinde olacaktır.

Faydalı model tescili için yetkili kurum Türk Patent Enstitüsüdür. Türk Patent Enstitüsüne gerekli formları doldurmak ve belgeleri temin etmek kaydıyla gerçek ve tüzel kişiler, gerek şahsen, posta yoluyla, vekil aracılığıyla veya elektronik imza ile online olarak başvuru yapabilmektedirler.

Faydalı model başvuruları buluş için hazırlanan tarifnamelerle yapılmaktadır.  Buluş korumasının sınırları ise tarifnamelerde yer alan İSTEMLER ile çizilmektedir. Bu bakımdan gerek tarifnamenin gerekse istemlerin, hem KHK’ya hem de buluş korumasının kapsamına uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Faydalı model işlemlerinin belli kurallara ve sürelere tabi olması sebebiyle müracaat yapmak bürokratik işlemlerle uğraşmamak, profesyonel danışmanlık almak ve herhangi bir hak kaybı yaşamamak bakımından Türk Patent Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş vekillerden destek alınmasında fayda vardır.

 

FİRMA TAKİBİ

Tescil için başvurusu yapılan patentler hem TPE tarafından hem de uluslar arası tescil kurumları tarafından ilan edilmektedir. Ancak faydalı model müracaatında bulunmadan önce hem zaman kaybı hem de maliyetler bakımından ön araştırma yapılmasında çok büyük yarar bulunmaktadır.

Firma takibinin avantajları:

1- Gerek TPE gerekse uluslararası tescil otoriteleri ( Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı WIPO, Avrupa Patent Ofisi – EPO) tarafından ilan ve tescil edilmiş tüm patentleri ve faydalı modelleri konusuna ve başvurusuna göre görme imkanı olduğu için patent/faydalı model müracaatından önce araştırma yapma imkanı bulunmaktadır.

2- Sektörünüzde tescil başvurusu yapılan patentleri/faydalı modelleri periyodik olarak tespit edebilme

3- Rakiplerinizin yapmış oldukları tescil müracaatlarından ve sektördeki son gelişmelerden haberdar olma

WAGE GROUP ile yapılan yıllık patent/faydalı model ve firma takibi anlaşması çerçevesinde takip edilmesini istediğiniz patent/faydalı model ve firmalara ilişkin olarak aylık raporlama yapılmaktadır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.