Patent Tescil

///Patent Tescil
Patent Tescil 2018-01-16T11:09:14+00:00
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

PATENT TESCİL

atent korumasının konusunu “buluşlar” oluşturmaktadır. Patent, koruma süresi boyunca başvuru sahibine buluşu kullanma ve 3.kişlerin izinsiz kullanımını engelleme hakkı sağlamaktadır.

 

Pek çok buluş patentle korunabilmekle beraber,  her buluşun patentinin alınması mümkün değildir. Diğer yandan bazı durumlarda gereklilik de yoktur. WAGE GROUP sizlere Patent Tescili konusunda da yardımcı, yol gösterici, destekleyici hizmet sunarak yoluna devam etmektedir.

Patentle ilgili diğer bir yanılgı da patent konusu yapılacak “buluşun” mutlakla dünyayı yerinden oynatacak derecede büyük bir buluş olması gerektiğidir.

Patent için  buluşun sıtma ilacı, telefon, televizyon, jet motoru vb. dünyayı ciddi anlamda etkileyecek nitelikte ürünler olması gerektiği düşünülmektedir. Oysa patent konusu buluşun teknik bir probleme teknik bir çözüm getirmesi yeterlidir.

Diğer yandan, ayakkabı üretim yöntemi,  lokasyon belirleme metodu,  vücut losyonu formülasyonu vb. usuller için de patent başvurusu yapılabilmektedir.

Patent tescili alan ürün veya usul münhasıran patent hakkı sahibine ait olmaktadır. Patent korumasının hukuki ve cezai yaptırımları bulunmakta ve patent hakkının ihlali hem tazminat gerektiren bir fiil,  hem de ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilmektedir.

 

 

PATENT NEDİR

551 sayılı Patent Haklarının Korunmasına İlişkin KHK uyarınca,

 • Yeni olan,
 • Tekniğin bilinen durumunu aşan,
 • Sanayiye uygulanabilen,

buluşlar patent belgesi verilerek korunur.

 

551 sayılı patent Haklarının Korunmasına ilişkin KHK’da patent verilemeyecek buluşlar ise ayrıca düzenlenmiştir;

 • Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları,
 • Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar,
 • Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları,
 • Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller,
 • İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri,
 • Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar,
 • Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri,

Yukarıda sayılan üç kriteri de taşıdığı düşülen ve 551.Sayılı KHK’ya göre patent verilemeyecek buluşlar içerisinde yer almayan tüm buluşlar için patent başvurusu yapılabilmektedir.

 

NEDEN TESCİL ETTİRMELİYİM

Patent korumasıyla, patente konu buluşun, başvuru sahibinin rızası dışında kullanımı engellenebilmektedir.

Tescil edilmemiş buluşlar ise koruma kapsamının dışında kalmakta ve kamunun kullanımına açık hale gelmektedir.

Patent koruması alınmak istenen bir buluşun piyasaya sürülmesinden veya herhangi bir yolla kamunun bilgisine sunulmasından itibaren en geç 1 yıl (12 ay) içerisinde müracaatının yapılma gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu buluş kanunen YENİLİK kriterini kaybedeceğinden, tescil edilemeyecek ve kamunun kullanımına açık hale gelecektir.

 

PATENT NASIL TESCİL EDİLİR?

Patent tescili yeni, sanayiye uygulanabilir ve tekniğin bilinen durumunu aşan buluşlara verildiğinden, patent müracaatında bulunmadan önce ön araştırma yapılması yerinde olacaktır.

Patent tescili için yetkili kurum Türk Patent Enstitüsüdür. Türk Patent Enstitüsüne gerekli formları doldurmak ve belgeleri temin etmek kaydıyla gerçek ve tüzel kişiler, gerek şahsen, posta yoluyla, vekil aracılığıyla veya elektronik imza ile online olarak başvuru yapabilmektedirler.

Patent başvurusu buluş için hazırlanan tarifname ile yapılmaktadır.  Buluş korumasının sınırları ise tarifnamede yer alan İSTEMLER ile çizilmektedir. Bu bakımdan gerek tarifnamenin, gerekse istemlerin, hem KHK’ya hem de buluş korumasının kapsamına uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Patent işlemlerinin belli kurallara ve sürelere tabi olması sebebiyle müracaat yapmak bürokratik işlemlerle uğraşmamak, herhangi bir hak kaybı yaşamamak açısından Türk Patent Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş vekillerden profesyonel danışmanlık alınmasında fayda vardır.

 

FİRMA TAKİBİ NEDİR?

Tescil için başvurusu yapılan patentler hem TPE tarafından hem de uluslar arası araştırma ve inceleme ofisler tarafından incelemeden geçirilmektedir. Ancak patent müracaatında bulunmadan önce hem zaman kaybı hem de maliyetler bakımından ön araştırma yapılmasında çok büyük yarar bulunmaktadır. Zira patent müracaatı hem zaman hem de maliyetler açısından ( yurtdışı araştırma maliyetleri) ciddi işlemler gerektirmektedir.

Firma takibinin avantajları:
Gerek TPE gerekse uluslararası tescil otoriteleri (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı WIPO, Avrupa Patent Ofisi – EPO) tarafından ilan ve tescil edilmiş tüm patentleri konusuna ve başvurusuna göre görme imkanı olduğu için patent müracaatından önce araştırma yapma imkanı bulunmaktadır.
Sektörünüzde tescil başvurusu yapılan patentleri periyodik olarak tespit edebilme
Rakiplerinizin yapmış oldukları tescil müracaatlarından ve sektördeki son gelişmelerden haberdar olma

WAGE GROUP ile yapılan yıllık patent ve firma takibi anlaşması çerçevesinde takip edilmesini istediğiniz patent ve firmalara ilişkin olarak aylık raporlama yapılmaktadır.

 

PATENT ARAŞTIRMASININ ÖNEMİ

Patent ön araştırması, buluş konusun daha önce Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde Patent koruması alıp almadığı hakkında bilgi sahibi olunmasını amaçlamaktadır.

Patent ön araştırmasında var olan bir buluşun tespit edilmesi halinde,  aynı buluş için yapılacak bir başvurudan kaynaklanacak vakit kaybının ve maliyetlerin önüne geçilmiş olur.

Türkiye’deki Patent başvurularını incelemek için TPE’nin web sitesinden yararlanılabilir. Yurtdışındaki Patent başvuruları içinse WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), EPO (Avrupa Patent Ofisi) ve USTPO’nun (ABD Patent Ofisi) web sitelerinden araştırma yapılabilmektedir.

Ayrıca ücreti ödenerek EPOQUE sistemi kullanılmak suretiyle dünya çapında patent dokümanlarının ve patent dışı bilimsel literatürlerin bulunduğu dokümanlara ulaşmak mümkündür.

Her iki araştırma seçeneğinde de yayınlanmamış başvurulara ulaşılamamaktadır, bu nedenle araştırma raporu sonuçları kesin ve net bir sonuç vermemekte, araştırma konusuyla ilgili bir fikir edinmenizi sağlamaktadır.

 

PATENT İZLEMESİ

Gerek TPE gerekse uluslararası tescil otoriteleri (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı WIPO, Avrupa Patent Ofisi – EPO) tarafından ilan edilmiş tüm patentler konusuna ve/ veya başvuru sahibine göre araştırılabilmektedir.

 

Patent izleme sayesinde Sektörünüzde tescil başvurusu yapılan patentleri periyodik olarak tespit ederek TPE aşamasında müdahale etme şansınız olmaktadır.

 

Diğer yandan patent sahibi olmasanız dahi patent izlemesi hizmeti ile rakiplerinizin yapmış oldukları tescil müracaatlarından ve sektördeki son gelişmelerden haberdar olmanız mümkündür.

WAGE GROUP ile yapılan yıllık patent ve firma takibi anlaşması çerçevesinde takip edilmesini istediğiniz buluş konularına ve/ veya firmalara ilişkin olarak aylık raporlama yapılmaktadır.

 

DESTEK VE TEŞVİKLER

Patent başvuruları;

 • TÜBİTAK
 • KOSGEB
 • EKONOMİ BAKANLIĞI tarafından çeşitli hibe ve teşviklerle desteklenmektedir.

Diğer yandan araştırmalı faydalı model ve incelemeli patent tescili sahiplerine MALİYE BAKANLIĞI’nca uygulanan muafiyetlerde söz konusudur.

Destek ve teşviklerle ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.